KHL press office KHL press office
exclusive for khl.ru
EN.KHL.RU presents rosters for upcoming Olympic Games in Bejing.

The hockey tournament will be held February 9-20, 2022.

Group A

Canada

Goalkeepers: Devon Levi (Northeastern University, NCAA), Edward Pasquale (Lokomotiv), Matt Tomkins (Frölunda HC, SWE);
Defensemen: Mark Barberio, Jason Demers (both Ak Bars), Brandon Gormley (Lokomotiv), Alex Grant (Jokerit), Maxim Noreau (ZSC Lions, NL), Owen Power (University of Michigan, NCAA), Mat Robinson (SKA), Tyler Wotherspoon (Utica, AHL);
Forwards: Daniel Carr (HC Lugano, SUI), Adam Cracknell (Bakersfield, AHL), David Desharnais (HC Fribourg-Gottéron, SUI), Landon Ferraro (Kölner Haie, DEL), Josh Ho-Sang (Toronto, AHL), Corban Knight (Avangard Omsk), Jack McBain (Boston College, NCAA), Mason McTavish (Hamilton, OHL), Eric O’Dell (Dynamo Moscow), Eric Staal (Iowa, AHL), Ben Street (EHC Red Bull München, GER), Adam Tambellini (Rögle, SWE), Jordan Weal (Ak Bars) and Daniel Winnik (Genève-Servette HC, SUI).

Head coach: Claude Julien

USA
Goalkeepers: Drew Commesso (Boston University, NCAA), Strauss Mann (Skelleftea, SHL), Pat Nagle (Lehigh Valley, AHL);
Defensemen: Brian Cooper (IK Oskarshamn, SHL), Brock Faber (Minnesota, NCAA), Drew Helleson (Boston College, NCAA), Steven Kampfer (Ak Bars), Aaron Ness (Providence, AHL), Nick Perbix (St. Cloud State, NCAA), Jake Sanderson (North Dakota, NCAA), David Warsofsky (Ingolstadt, DEL);
Forwards: Nick Abruzzese (Harvard, NCAA), Kenny Agostino, Andy Miele (both Torpedo), Matty Beniers, Brendan Brisson (both Michigan, NCAA), Noah Cates (Minnesota Duluth, NCAA), Sean Farrell (Harvard, NCAA), Sam Hentges (St. Cloud State, NCAA), Matthew Knies, Ben Meyers (both Minnesota, NCAA), Marc McLaughlin (Boston College, NCAA), Brian O’Neill (Jokerit), Nick Shore (Sibir), Nathan Smith (Minnesota State, NCAA).
Head coach: David Quinn

Germany

Goalkeepers: Danny aus den Birken (EHC Red Bull Munich, GER), Felix Bruckmann (Adler Mannheim, GER), Mathias Niederberger (Eisbaren Berlin, GER);
Defensemen: Konrad Abeltshauser (EHC Red Bull Munich, GER), Dominik Bittner (Grizzlys Wolfsburg, GER), Marcel Brandt (Straubing Tigers, GER), Korbinian Holzer (Adler Mannheim, GER), Jonas Muller (Eisbaren Berlin, GER), Moritz Muller (Kolner Haie, GER), Marco Nowak (Dusseldorfer EG, GER), Fabio Wagner (ERC Ingolstadt, GER);
Forwards: Lean Bergmann, Nicolas Krammer, Matthias Plachta, David Wolf (all - Adler Mannheim, GER), Yasin Ehliz, Patrick Hager, Frederik Tiffels (all EHC Red Bull Munich, GER), Dominik Kahun, SC Bern (SUI), Tom Kuhnhackl, Stefan Loibl (both Skelleftea AIK, SWE), Marcel Noebels (Eisbaren Berlin, GER), Daniel Pietta (ERC Ingolstadt, GER), Leonhard Pfoderl (Eisbaren Berlin, GER), Tobias Rieder (Vaxjo Lakers, SWE).

Head coach: Toni Soderholm

China
To be announced.
Head coach: Ivano Zanatta

Group B

ROC
Goalkeepers: Alexander Samonov (SKA), Timur Bilyalov (Ak Bars), Ivan Fedotov (CSKA).
Defensemen: Alexander Nikishin (Spartak), Vyacheslav Voynov (Dynamo Moscow), Alexander Yelesin (Lokomotiv), Artyom Minulin, Yegor Yakovlev (both Metallurg), Nikita Nesterov (CSKA), Sergei Telegin (Traktor), Damir Sharipzyanov (Avangard).
Forwards: Sergei Andronov, Mikhail Grigorenko, Pavel Karnaukhov, Sergei Plotnikov, Anton Slepyshev (all CSKA), Artyom Anisimov, Artur Kayumov (both Lokomotiv), Nikita Gusev, Kirill Marchenko (both SKA), Dmitry Voronkov (Ak Bars), Vadim Shipachyov (Dynamo Moscow), Arseniy Gritsyuk, Kirill Semyonov (both Avangard), Andrei Chibisov (Metallurg).
Reserve: Dmitry Shugayev (Severstal), Semyon Chistyakov (Avangard), Andrei Kuzmenko (SKA), Stanislav Galiyev (Dynamo Moscow), Vladimir Tkachyov (Traktor), Alexander Kadeikin (Salavat Yulaev)
Head coach: Alexei Zhamnov

Czechia
Goalkeepers: Patrik Bartosak (Amur), Simon Hrubec (Avangard), Roman Will (Traktor);
Defensemen: Jakub Jerabek (Spartak), Lukas Klok, Ronald Knot (both Neftekhimik), David Musil, Tomas Kundratek (both Ocelari Trinec, CZE), Vojtech Mozik, Libor Sulak (both Admiral), David Sklenicka (Jokerit);
Forwards: Roman Cervenka (Rapperswil-Jona Lakers, SUI), Michael Frolik (HC Lausanne, SUI), Tomas Hyka, Lukas Sedlak (both Traktor), Jan Kovar (EV Zug, SUI), David Krejci (HC Olomouc, CZE), Radan Lenc (Amur), Michal Repik, Vladimir Sobotka (both Sparta Prague, CZE), Jiri Smejkal (Pelicans Lahti, FIN), Michael Spacek (Frolunda, SWE), Matej Stransky (HC Davos, SUI), Hynek Zohorna, Tomas Zohorna (both IK Oskarshamn, SWE).
Head coach: Filip Pesan

Switzerland
Goalkeepers: Reto Berra (Fribourg, SUI), Leonardo Genoni (EV Zug, SUI), Joren van Pottelberghe (EHC Biel, SUI);
Defensemen: Santeri Alatalo, Romain Loeffel (both HC Lugano, NLA), Raphael Diaz (Fribourg, NLA), Michael Fora (HC Ambri-Piotta, NLA), Christian Marti, Yannick Weber (both ZSC Lions, NLA), Mirco Müller (HC Lugano, NLA), Ramon Untersander (SC Bern, NLA);
Forwards: Andres Ambühl, Enzo Corvi (both HC Davos, NLA), Sven Andrighetto, Denis Hollenstein, Denis Malgin (all ZSC Lions, NLA), Christoph Bertschy (Lausanne HC, NLA), Gaëtan Haas (EHC Biel, NLA), Fabrice Herzog, Grégory Hofmann, Sven Senteler, Dario Simion (all EV Zug, NLA), Simon Moser (SC Bern, NLA), Killian Mottet (Fribourg-Gottéron, NLA), Joël Vermin (Genève-Servette HC, NLA).
Head coach: Patrick Fischer

Denmark
Goalkeepers: Sebastian Dahm (Klagenfurter AC, AUT), Frederik Dichow (Kristianstads IK, SWE-2), Patrick Galbraith (SonderjyskE Vojens, DEN);
Defensemen: Phillip Bruggisser (Fischtown Pinguins, GER), Jesper Jensen Aabo (Krefeld Penguine, GER), Nicholas B. Jensen (Eisbaren Berlin, GER), Emil Kristensen (Pustertal Bruneck, ITA), Oliver Larsen (Jukurit, FIN), Matias Lassen, Markus Lauridsen, Oliver Lauridsen (all Malmo, SWE);
Forwards: Matthias Asperup (Herlev Eagles, DEN), Mathias Bau Hansen (Herning Blue Fox, DEN), Mikkel Boedker (HC Lugano, SUI), Julian Jakobsen (Aalborg Pirates, DEN), Jesper Jensen (Frederikshavn White Hawks, DEN), Nicklas Jensen (Jokerit), Morten Madsen (Timra IK, SWE), Nicolai Meyer (Vienna Capitals, AUT), Frans Nielsen (Eisbaren, GER), Nick Olesen (Brynas, SWE), Morten Poulsen (Herning Blue Fox, DEN), Peter Regin (HC Ambri-Piotta, SUI), Patrick Russell (Linkoping, SWE), Frederik Storm (ERC Ingolstadt, GER).
Head coach: Heinz Ehlers.

Group C

Finland
Goalkeepers: Jussi Olkinuora (Metallurg), Harri Sateri (Sibir), Frans Tuohimaa (Neftekhimik);
Defensemen: Niklas Friman, Petteri Lindbohm (both Jokerit), Valtteri Kemilainen (Vityaz), Ville Pokka (Avangard), Mikko Lehtonen (SKA), Juuso Hietanen (HC Ambri-Piotta, SUI), Atte Ohtamaa (Karpat, FIN), Sami Vatanen (Geneve-Servette, SUI);
Forwards: Miro Aaltonen, Niko Ojamaki (both Vityaz), Marko Anttila, Hannes Bjorninen, Iiro Pakarinen, (all Jokerit), Markus Granlund, Teemu Hartikainen, Sakari Manninen (all Salavat Yulayev), Joonas Kemppainen, Leo Komarov (both SKA), Valtteri Filppula (Geneve-Servette, SUI), Saku Maenalanen (Karpat, FIN), Harri Pesonen (Langnau, SUI), Toni Rajala (Biel, SUI).
Head coach: Jukka Jalonen.

Sweden
Goaltenders: Magnus Hellberg (Sochi), Lars Johansson (SKA), Adam Reideborn (CSKA);
Defensemen: Lukas Bengtsson (Dinamo Minsk), Emil Djuse (Rapperswil-Jona, SUI), Oscar Fantenberg (SKA), Christian Folin (Frölunda HC, SWE), Erik Gustafsson (Luleå, SWE), Linus Hultström (Metallurg), Jonathan Pudas (Skellefteå, SWE), Henrik Tömmernes (Genève-Servette, NLA);
Forwards: Daniel Brodin (Fribourg-Gottéron, SUI), Mathias Bromé (HC Davos, SUI), Jacob de la Rose (Färjestad BK, SWE), Dennis Everberg (Rögle, SWE), Max Friberg (Frölunda HC, SWE), Pontus Holmberg (Växjö, SWE), Linus Johansson, Gustav Rydahl (both Färjestad BK, SWE), Carl Klingberg, Anton Lander (both EV Zug, SUI), Marcus Krüger (ZSC Lions, SUI), Joakim Nordström, Lucas Wallmark (both CSKA), Fredrik Olofsson (IK Oskarshamn, SWE).
Head coach: Johan Garpenlov

Slovakia
Goalkeepers: Branislav Konrad (Olomouc, CZE), Patrik Rybar (Dinamo Minsk), Matej Tomek (Kometa, CZE);
Defensemen: Michal Cajkovsky (Sibir), Peter Ceresnak (Plzen, CZE), Marek Daloga (Kometa, CZE), Martin Gernat (Lausanne, SUI), Mario Grman (HPK, FIN), Samuel Knazko (Seattle Thunderbirds, WHL), Martin Marincin (Ocelari Trinec, CZE), Simon Nemec (HK Nitra, SVK);
Forwards: Peter Cehlarik (Avangard), Marko Dano (Ocelari Trinec, CZE), Adrian Holesinsky (HK Nitra, SVK), Marek Hrivik (Torpedo), Libor Hudacek (Dinamo Minsk), Tomas Jurco (Barys), Milos Kelemen (BK Mlada Boleslav, CZE), Michal Kristof (Komena Brno, CZE), Kristian Pospisil (HC Davos, SUI), Pavol Regenda (Dukla Michalovce, SVK), Milos Roman (Ocelari Trinec, CZE), Juraj Slafkovsky (TPS Turku, FIN), Samuel Takac (Slovan, SVK), Peter Zuzin (HKM Zvolen, SVK).
Head coach: Craig Ramsay.

Latvia
Goalkeepers: Ivars Punnenovs (Langnau, SUI), Janis Kalnins (Vaxjo, SWE), Kristers Gudlevskis (Brynas, SWE);
Defensemen: Oskars Cibulskis, Ralfs Freibergs, Kristaps Zile, Karlis Cukste, Patriks Ozols (all Dinamo Riga), Janis Jaks (Sochi), Uvis Balinskis (Litvinov, CZE), Arturs Kulda (Krefeld, GER);
Forwards: Lauris Darzins, Nikolajs Jelisejevs, Martins Karsums (all Dinamo Riga), Miks Indrasis, Rihards Bukarts (both Admiral), Rodrigo Abols (Orebro, SWE), Andris Dzerins (Black Wings, AUT), Oskars Batna (Jukurit, FIN), Renars Krastenbergs (Villacher, AUT), Martins Dzierkals (Plzen, AUT), Kaspars Daugavins (Bern, SUI), Roberts Bukarts (Vitkovice, CZE), Ronalds Kenins (Lausanne, SUI), Deniss Smirnovs (Geneve-Servette, NLA).
Head coach: Harijs Vitolins.

KHL press office KHL press office
exclusive for khl.ru
Share
Прямая ссылка на материал
Распечатать