News
all teams
c
по

Entry Draft 2010

04.06.2010

 On June 4th the office of the Kontinental Hockey League was the venue for the 2010 KHL Entry Draft. First overall pick was Dmitry Yashkin (born 23.03.1993), formerly playing in the Czech Republic for Slavia Praha juniors, chosen by Sibir. In season 2009/10 the young forward collected 22 points (12 goals, 10 assists).

The player rated number one by the KHL scouting bureau, graduate of Traktor hockey-school Maksim Shalunov, was picked by the Chelyabinsk club as fifteenth choice, while the No. 1 in the European ratings, Swedish attacker Ludvig Rensfeldt, went to Salavat Yulaev as 23rd pick. In all, through seven rounds of the draft, KHL clubs selected 188 players from 13 countries: Russia, Belarus, Latvia, Kazakhstan, Ukraine, Czech Republic, Slovakia, Sweden, Finland, Switzerland, Canada and the USA.

During the ceremony the clubs took advantage of their right to taking first pick of graduates from the clubs’ own hockey-schools in 25 of the selections.

Later the KHL central information bureau has announced the cancellation of three selections made by KHL clubs:
- the selection by CSKA of attacker Mikael Backlund (Sweden),
- the selection by Sibir of defenseman Philip Larsen (Denmark) and
- the selection by Lokomotiv of attacker John Tavares (Canada).

The selections were annulled due to all three players having professional contracts with clubs in the NHL.

Here are the results of the Entry Draft 2010 first round

#

Choice

Player

Country

Birth

Pos

Клуб

1

Sibir

Dmitry Yashkin

Russia

23.03.1993

F

Slavia-20 (Czech Rep)

2

Metallurg Nk

Sami Vatanen

Finland

03.06.1991

D

JYP (Finland)

3

Amur

Dmitry Ismagilov

Russia

30.07.1993

F

Mechel-93 (Chelyabinsk)

4

Vityaz

Maxim Alyapkin

Russia

28.02.1993

G

Vityaz-93 (Podolsk)

5

Avtomobilist

Martin Marincin

Slovakia

18.02.1992

D

HK Orange 20 (Slovakia)

6

Lokomotiv

Alexey Shubin

Russia

11.12.1993

F

Lokomotiv-93 (Yaroslavl)

7

Lokomotiv

Alexey Shamin

Russia

02.09.1993

F

Lokomotiv-93 (Yaroslavl)

8

Sibir

Tomas Kubalik

Czech

01.05.1990

F

Victoriaville (QMJHL)

9

Torpedo

Alexander Toryanik

Russia

05.01.1990

F

HC Belgorod (Belgorod)

10

SKA

Tomas Pek

Czech

30.05.1991

G

Slovan (Slovakia)

11

SKA

Sebastian Erikson

Sweden

12.09.1993

D

Timra Jr (Sweden)

12

SKA

David Musil

Czech

09.04.1993

D

Vancouver (WHL)

13

Avangard

JoonasDonskoi

Finland

13.04.1992

F

Karpat (Finland)

14

Spartak

Michael Vishnevetsky

Russia

27.11.1991

G

Texas Tornado-18 (NAHL)

15

Traktor

Maxin Shalunov

Russia

31.01.1993

F

Traktor-93 (Chelyabinsk)

16

Ak Bars

Denis Perevozchikov

Russia

02.02.1993

G

Ak Bars-93 (Казань)

17

Lokomotiv

Adam Larsson

Sweden

12.11.1992

D

Skelleftea (Sweden)

18

UHC Dynamo

Andrey Pedan

Russia

26.11.1993

D

Dynamo-93 (Moscow)

19

Neftekhimik

Nail Yakupov

Russia

06.10.1993

F

Neftekhimik-93 (Nizhnekamsk)

20

UHC Dynamo

Anton Zlobin

Russia

22.02.1993

F

Spartak-93 (Moscow)

21

Metallurg Mg

David Bondra

Slovakia

26.08.1992

F

Washington Jr. (AJHL)

22

Traktor

Nikita Nesterov

Russia

28.03.1993

D

Traktor-93 (Chelyabinsk)

23

Salavat Yulaev

Ludvig Rensfeldt

Sweden

29.01.1992

F

Brunes Jr (Sweden)

24

Yugra

Martin Frk

Czech

05.10.1993

F

Karlovy Vary Jr (Czech)